Безкоштовно по Україні
080 033 95 67

Як перевірити сайт на віруси

Як перевірити сайт на віруси

Розглянемо, як перевірити сайт на віруси та як уникнути зараження.

Чим небезпечні віруси?

Зараження сайту пов'язане із серйозними втратами.

По-перше, репутація. Ресурс може автоматично завантажувати шкідливе ПЗ на комп'ютери відвідувачів, що призводить до компрометації їх особистих даних, крадіжки облікових даних, встановлення шпигунського ПЗ та інших проблем безпеки. Плюс зловмисники можуть використовувати його для проведення фішингових атак, спрямованих на отримання паролів та номерів кредитних карток.

По-друге, фінансові втрати. Через простої сайту, необхідність усунення вірусу, підвищених витрат на безпеку та втрачених доходів через зменшення кількості відвідувачів. І, зрештою, всі результати просування, які коштували чимало грошей та зусиль, виявляться під загрозою, оскільки через вірус ресурс просто вилетить із видачі. Те саме стосується і платної видачі. Ви витратили гроші, щоб замовити рекламу в інтернеті, а Google знизить рейтинг ваших оголошень, збільшить вартість кліка або заблокує рекламний обліковий запис.

Щоб цілеспрямована атака чи випадковий вірус не стали катастрофою, рекомендуємо почитати, як просканувати сайт на віруси та посилити захист.

Бажаєте ефективно керувати ресурсами для забезпечення стійкості та зростання у несприятливих економічних умовах? Ознайомтеся зі стратегіями та інноваційними підходами маркетингу в умовах кризи. Наша стаття розкриє перед вами ключові принципи, які не лише допоможуть вижити, а й перетворять виклики на можливості зростання.

Коли варто турбуватися?

Як зрозуміти, що сканування сайту на віруси необхідне тут і зараз:

  • Помітне уповільнення швидкості завантаження.
  • Браузер або антивірусне програмне забезпечення попереджають про потенційну загрозу.
  • З'являються вікна або реклама невідомого походження.
  • Ви не можете увійти в адміністративну панель (ознака того, що шкідливе ПЗ змінило ваші облікові дані).
  • Різкий стрибок трафіку, особливо з незвичних джерел.

Це може помітити власник сайту, програміст чи пошуковий оптимізатор.

Наприклад, у процесі просування сайту металопрокату наш SEO-фахівець виявив незвичне уповільнення роботи ресурсу. При подальшому вивченні файлової структури та серверних логів він виявив невідомі файли у кореневій теці сайту, а також незрозумілий редирект на сторонні майданчики. Це дозволило своєчасно звернутися до IT-фахівців та усунути вразливість. Попередивши таким чином потенційні ризики для безпеки ресурсу та його відвідувачів.

Про деякі проблеми (наприклад, активацію антивірусу при спробі відкрити сторінку) або підозрілу активність можуть повідомляти й самі відвідувачі — не ігноруйте їхні звернення.

Що робити?

Провести перевірку та оцінити стан безпеки. Про те, як перевірити сайт на віруси онлайн та за допомогою програм на ПК ми розглянемо далі у статті. Якщо загрози були виявлені, потрібно терміново вжити заходів для відновлення безпеки та профілактики повторного зараження:

image1ua Як перевірити сайт на віруси

Що потрібно знати про віруси та шкідливе ПЗ

Зазвичай віруси потрапляють на сайт або внаслідок цілеспрямованих дій зловмисників, або через випадкове завантаження заражених файлів.

У першому випадку хакери знаходять слабкі місця в системі керування контентом (CMS), плагінах, скриптах тощо. Зловмисники можуть використовувати ці вразливості для отримання несанкціонованого доступу до ресурсу, його даних або сервера, на якому він розміщений, для впровадження шкідливого коду, крадіжки конфіденційної інформації або інших шахрайських дій.

У другому випадку ви завантажуєте вірус разом із файлами з власного зараженого пристрою.

Нижче у статті ми розповімо, як перевірити свій сайт на наявність вірусів та забезпечити профілактичний захист від навмисних атак та випадкових заражень.

У статті про те, як почати продавати в інтернеті, ми згадували про важливість SEO-просування для отримання органічного трафіку та продажів. Однак додамо, що SEO-оптимізація та просування під керівництвом досвідченого фахівця також є значним внеском у зміцнення безпеки. Актуалізація контенту, перехід на захищений протокол HTTPS, уважний моніторинг продуктивності сайту, оптимізація URL-адрес та адаптація для мобільних пристроїв — всі ці дії в рамках SEO допомагають виявити потенційні вразливості та звести ризики до мінімуму.

Де знаходиться осередок зараження?

При перевірці сайтів на віруси онлайн та на ПК аналізують контент сайту та програмний код, зокрема файли PHP, JavaScript та інші. Особливо якщо вебресурс виконує важливі функції, такі як обробка платежів та має складну структуру коду.

Для сканування будуть корисні спеціалізовані сервіси, наприклад Sucuri SiteCheck або VirusTotal. Вони аналізують код ресурсу на наявність відомих шкідливих скриптів та підозрілого вмісту. Також слід перевірити вебсайт антивірусом на ПК.

Якщо проблема підтвердилася, може знадобитися підтримка фахівців з кібербезпеки. Досвідчені розробники вручну перевірять код на наявність аномалій, підозрілих скриптів чи змін, які були впроваджені вірусами.

Як перевірити сайт за допомогою сервісів від Google

Для легкої перевірки підійде сервіс Google Safe Browsing. Що потрібно зробити:

  1. Перейдіть на сторінку Google Transparency Report за адресою https://transparencyreport.google.com/safe-browsing/search. Це офіційний інструмент Google для перевірки безпеки сайтів.
  2. Введіть адресу вашого сайту у пошукове поле та натисніть кнопку "Пошук". Інструмент перевірить сайт на наявність відомих загроз, таких як шкідливе програмне забезпечення, фішинг або небезпечний контент.
  3. Після перевірки сайту Google надасть звіт, в якому буде вказано виявлені погрози, якщо такі є. Якщо ваш ресурс чистий, ви побачите повідомлення про те, що шкідливих програм не виявлено.

Якщо у вас є доступ до Google Search Console для вашого сайту, перевірте сторінку на віруси в розділі "Проблеми безпеки". У разі зараження система повідомить про це та буде погрожувати видаленням сайту або окремих сторінок з індексу. Як отримаєте таке повідомлення, якнайшвидше переходьте до глибшої перевірки за допомогою онлайн-сервісів або антивірусів.

image5 Як перевірити сайт на віруси

Чому не можна обмежитись лише сервісами від Google?

Вони засновані на статичному аналізі й не завжди можуть ефективно визначати шкідливу динамічну поведінку. Наприклад:

  1. Якщо шкідливий код потрапляє до сторінки після її завантаження, наприклад, через JavaScript.
  2. Якщо вірус активується лише при закритті вікна або під час виконання певної дії користувачем.
  3. При автоматичному перенаправленні користувача на шкідливий вебсайт або підписку з оплатою через деякий час після відкриття сторінки.

Тому потрібно провести антивірусну перевірку сайту за допомогою спеціальних сервісів і програм.

Перевірка вебсканерами

Онлайн-сервіси імітують поведінку справжніх користувачів на сторінках, автоматично виконуючи типові дії відвідувача — навігацію за посиланнями, введення даних у форми та інше.

У процесі сканування ретельно аналізують вихідний код сторінки та її компоненти: зображення, скрипти, файли CSS. Особлива увага приділяється перевірці елементів як до, і після активації всіх скриптів. Так вдається виявити віруси та шкідливий код, який може бути прихований або активований у процесі роботи сайту.

Після завершення сканування користувач отримує докладний звіт з усіма знайденими проблемами, допомагаючи власникам та адміністраторам вебсайтів знаходити огріхи безпеки та усувати загрози.

Розглянемо три популярні сканери.

VirusTotal

image3 Як перевірити сайт на віруси

Дозволяє перевіряти як окремі файли, так і вебсторінки. Використовує велику кількість антивірусних баз, кожна з яких спеціалізується на певних типах загроз. Розпізнає навіть нову небезпеку, яку пропустить інший антивірус.

Щоб сканувати сайт на віруси, потрібно завантажити підозрілий файл або ввести URL-адресу для перевірки. І сервіс надасть детальний звіт.

Sucuri SiteCheck

image7 Як перевірити сайт на віруси

Як перевірити сайт на віруси безкоштовно? Дуже просто: за допомогою Sucuri SiteCheck. Цей сервіс пропонує комплексну перевірку, а також перевіряє, чи не потрапив вебресурс до чорних списків пошукових систем та антивірусних програм. Sucuri SiteCheck знаходить:

  • трояни, хробаків та інші види вірусів та шкідливого ПЗ у коді;
  • наявність сайту в чорних списках Google, Norton Safe Web, PhishTank та ін.
  • вразливості у CMS, плагінах та ін.
  • підозрілі скрипти, iFrame, редиректи, JavaScript-код та ін.

Звіт та рекомендації ви зрозумієте навіть без глибоких знань у галузі кібербезпеки.

Sucuri надає всебічну підтримку, зокрема професійне видалення шкідливого коду. Крім того, у разі серйозних проблем із сайтом, наприклад, якщо він став недоступним через вірусну атаку, фахівці Sucuri пропонують послуги з відновлення.

Quttera

image4 Як перевірити сайт на віруси

Quttera знайде трояни, шпигунське програмне забезпечення, і підозрілі скрипти. Він шукає потенційні загрози та перевіряє, чи не заблоковано ресурс відомими антивірусними програмами та вебфільтрами. Дозволяє проводити безкоштовне сканування без необхідності створення облікового запису. Надає докладні звіти, включаючи точне розташування та тип виявленого шкідливого коду.

Порівняльна таблиця основних характеристик сервісів для сканування вебсайтів на наявність шкідливого контенту

Характеристика VirusTotal Sucuri SiteCheck Quttera
Тип сервісу Хмарний мультиантивірусний сканер Веб-сканер безпеки Веб-сканер безпеки
Безкоштовний доступ Так Так Так
Платні опції Так, для корпоративних користувачів Так, для розширених можливостей Так, для розширених можливостей
Сканування URL Так Так Так
Сканування файлів Так Ні Так
Сканування IP-адрес Так Ні Так
Сканування доменів Так Так Так
Швидкість сканування Різна Швидка Швидка
Формати файлів, що підтримуються Безліч Нема Обмежений список
Інтерфейс Вебінтерфейс з підтримкою API Вебінтерфейс Вебінтерфейс
Додаткові функції Аналіз поведінки, порівняння сигнатур Моніторинг безпеки, фаєрвол Антивірусне та антифішингове сканування
Звітність Докладні звіти з метаданими Огляд безпеки з рекомендаціями Детальні звіти про знайдене

Користуйтесь антивірусами

Ще один варіант, як перевірити свій сайт на віруси – сканувати його файли спеціальною антивірусною програмою, встановленою на комп'ютер. Метод надійний, як швейцарський годинник. Для цього необхідно:

  1. Завантажити усі файли в окрему папку на комп'ютері.
  2. Запустити програму для сканування, не відкриваючи файли до закінчення перевірки.

Після видалення загроз важливо змінити паролі доступу до хостингу, бази даних та адміністративної панелі.

Відомі та широко використовувані програми - Norton, McAfee AntiVirus, Avast, Bitdefender.

Приблизний розподіл популярності антивірусних програм

image2 Як перевірити сайт на віруси

Порівняльна таблиця основних характеристик популярних антивірусів

Характеристика Norton McAfee AntiVirus Avast Bitdefender
Ціна Платна Платна Безкоштовна та платна Платна
Основні функції Антивірус, фаєрвол Антивірус, фаєрвол Антивірус, фаєрвол Антивірус, фаєрвол
Захист від шкідливих програм Так Так Так Так
Захист від фішингу Так Так Так Так
Проактивний захист Так Так Так Так
Автоматичні оновлення Так Так Так Так
Інтерфейс Простий, інтуїтивно зрозумілий Простий, інтуїтивно зрозумілий Простий, користувальницький Простий, інтуїтивно зрозумілий
Ресурси системи Помірні Помірні Низькі Низькі
Сумісність Windows, MacOS, Android Windows, MacOS, Android Windows, MacOS, Android Windows, MacOS, Android
Служба підтримки Телефон, онлайн-чат, електронна пошта Телефон, онлайн-чат, електронна пошта Форум, онлайн-чат, електронна пошта Телефон, онлайн-чат, електронна пошта
Оцінка користувачів Висока Середня Висока Дуже висока

Поради щодо профілактики вірусів від M.System

Використання сервісів від Google корисне для моніторингу та покращення “здоров'я” сайту, а також для забезпечення його безпеки. Однак Google Search Console та Google Safe Browsing призначені для загальної оцінки безпеки, але не замінюють повноцінного комплексного аналізу та моніторингу безпеки, який можуть надати спеціалізовані інструменти та експерти.

Онлайн-сервіси зручні для швидкої та безпосередньої перевірки, не потрібно встановлювати додаткове програмне забезпечення. Вони ідеально підходять для оцінки конкретних URL або вебсторінок щодо наявних загроз.

Програми на ПК, навпаки, пропонують глибоку та комплексну антивірусну перевірку сайту та захист для всієї системи. Вони постійно моніторять стан безпеки сайту в реальному часі, а також пропонують функції, такі як фаєрвол та захист від фішингу.

image6ua Як перевірити сайт на віруси

Після усунення вірусу зміцніть захист, використовуючи засоби від шкідливого програмного забезпечення, налаштування безпеки хостингу, SSL-сертифікати та регулярні перевірки на вразливості. Переконайтеся, що всі плагіни та скрипти на вашому сайті оновлені до останніх версій. Застаріле програмне забезпечення часто містить уразливості, які можуть бути використані вірусами. Змініть усі паролі доступів до сайту, адміністративної панелі, баз даних та хостингу. Використовуйте складні, унікальні паролі для кожного доступу та зберігайте їх в окремому файлі.

Варто також регулярно копіювати всі "здорові" файли та бази даних на окремий носій або в хмарне сховище. За допомогою інструментів хостингу або спеціального програмного забезпечення для бекапу. Так ви зможете відновити свій сайт, якщо дії щодо усунення вірусу призведуть до втрати або пошкодження даних.

Порівняння онлайн-сервісів та антивірусних програм для перевірки сайтів:

Критерій Онлайн-сервіси Антивірусні програми
Інтерфейс та доступність Доступні в онлайн-режимі, не потрібне встановлення Потрібна установка на комп'ютер або сервер
Джерела даних Хмара, бази даних антивірусних компаній Локальні бази даних та хмарні оновлення
Типи погроз, які перевіряють Віруси, трояни, шкідливі програми, фішинг Віруси, трояни, шпигунські програми, руткіти
Швидкість сканування Залежить від швидкості інтернет-з'єднання та завантаженості сервісу Залежить від характеристик комп'ютера та регулярності оновлень баз даних
Точність виявлення Може змінюватись залежно від використаних баз даних Висока, оскільки заснована на власних базах даних антивірусної програми
Сумісність із платформами Підтримуються різні браузери та операційні системи Залежить від програми, але зазвичай підтримуються основні ОС та браузери
Додаткові функції Можуть надавати додаткові звіти та аналітику безпеки Захист у реальному часі, брандмауер, антиспам та інші додаткові функції
Ціна Зазвичай безкоштовні, але можуть надавати платні опції Безкоштовні версії та комерційні пакети з розширеним функціоналом
Приклади VirusTotal, Sucuri SiteCheck, Google Safe Browsing Norton, Avast, McAfee та ін.

Оцените статью

Средняя оценка 5 / 5. Количество оценок: 1

Оценок пока нет. Поставьте оценку первым.

Поделиться с друзьями

Личный помощник
Ведет дела в рамках услуги поисковая реклама Погружается в специфику работы, но при этом умеет донести информацию доступным способом Связывается с заказчиком минимум раз в неделю для передачи отчетов, обсуждения результатов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Підписка

Підписуйтесь на наш Блог, в якому ми ділимося знаннями, кейсами, гайдами та актуальними новинами інтернет-маркетингу

Збільште продажі
з вашого сайту

Наш помічник зв'яжеться з вами для узгодження
деталей та обговорення майбутньої співпраці

Іван Андрущак

Іван Андрущак - керівник відділу перших продажів [email protected]

Iм'я
Телефон
Сайт
×
Ваша заявка получена.

Мы свяжемся с вами в ближайшее время!

×
Ваша заявка отримана.

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом!